Vzpomínky mojí prababičky na život za 2. světové války

Ondřej Pokorný

Prababička vzpomíná na život za 2. světové války. Musela přehodnotit svoje studijní plány, vdát se a tvrdě pracovat na statku. Na konci války sovětský voják kvůli jazykovému nedorozumění málem zastřelil jejího tchána. Naštěstí se však všichni konce války dožili.

Vzpomínky mojí prababičky na život za 2. světové války.

Moje prababička se jmenovala Anna Vaňková. Narodila se v roce 1920 v malé vesnici v Jižních Čechách. Její rodina vlastnila zemědělskou usedlost a celé dny pracovali na polích a pečovali o dobytek. Prababička měla dvě starší sestry a mladšího bratra. Moc ráda chodila do školy. Pilně studovala a chtěla se stát učitelkou.

Když ji bylo devatenáct let, vypukla 2. světová válka. Vážně jí hrozilo totální nasazení v továrně v Německu. Jako záchrana se tehdy jevil sňatek. Vdávala se proto mladá a na plány stát se učitelkou musela zapomenout. Do roka po svatbě v únoru 1942 se narodila moje babička Marie.

Život za války byl těžký. Každý statek musel pravidelně odvádět část obilí, mléka a masa. Prababička s pradědečkem tak měli spoustu práce se zajištěním obživy a trávili hodně času prací na polích. Malou Marušku přes den často hlídal stařeček – pradědečkův otec. Stařeček už špatně viděl a hůř i slyšel.

Jednoho dne z jara roku 1945 se na dvoře statku objevil ruský voják. Doma byla právě jen malá Maruška se stařečkem. Stařeček v mládí prožil 1. světovou válku jako důstojník rakousko-uherské armády. Naučil se velmi dobře německy. Jakmile vojáka uviděl, zřejmě si vybavil léta v armádě a spustil plynulou němčinou. Voják strhl pušku z ramene, zamířil na stařečka a něco na něj rusky křičel. Tříletá Maruška vycítila, že situace se nevyvíjí pro stařečka dobře. Vrhla se s pláčem vojákovi k nohám a česky ho prosila, aby stařečka nezabíjel. Naštěstí se právě vrátila prababička z pole a nedorozumění se rychle vysvětlilo. Na statku pak několik týdnů bydlel celý oddíl sovětské armády, než je odveleli dál na západ. Moc tehdy nechybělo a stařeček by se konce války nedožil.

Prababička byla moudrá a klidná žena, s životním nadhledem a smyslem pro humor. Sem tam ale i při běžném rozhovoru zmiňovala přání: „Jen aby nebyla válka.“