Vzpomínky mého otce na Sametovou revoluci
Veronika Bartošíková
4.10.2021
Události listopadu 1989 očima mého otce, který se tenkrát jako mladý oněch událostí osobně zúčastnil.
Na pátek 17. listopadu 1989 byla do Prahy svolána demonstrace studentů, kteří chtěli uctít památku studenta Jana Opletala, který se stal obětí nacistické okupace v roce 1939. Demonstrace měla proběhnout jako pokojný pochod z pražského Albertova na Vyšehrad. Na Národní třídě přehradili cestu protestujícím příslušnící Veřejné bezpečnosti a došlo k brutálnímu zásahu a násilí na demonstrujících.
„O této události jsem se dověděl z rakouské televize. Od samého počátku nám bylo jasné, že se jedná o událost mimořádného významu,“ vzpomíná na tehdejší dobu můj otec a pokračuje: „ Každé ráno jsme v práci poslouchali rádio s nejnovějšími zprávami, po večerech jsme se scházeli u pomníku Jana Ámose Komenského, kde se diskutovalo o současné situaci a zpívala se hymna.“
Postupně bylo jasné, že situace nabývá celorepublikového významu. V půběhu prvího týdne panovaly vážné obavy, jestli pokojná revoluce, která byla záhy nazvána sametovou, nebude potlačena a třeba i za použití armády a zbraní.
„Po týdnu plném emocí a nadějí jsme se v pátek 24. listopadu sešli večer s kamarády v restauraci v hotelu Zdráhal v Uherském Brodě. Restaurace byla zaplněna do posledního místa a u každého stolu se debatovalo. Na vyvýšené polici v rohu místnosti hrála zapnutá televize, které nikdo nevěnoval příliš velkou pozornost. Najednou se na obrazovce objevily tváře vedoucích představitelů KSČ. V ten moment hospoda utichla a pohledy přítomných zamířily k obrazovce. Za předsednickým stolem seděl generální tajemník Miloš Jakeš a oznamoval, že předsednictvo KSČ dává své funkce k dispozici. V tu chvíli zavládlo v místnosti nadšení a kromě pocitu radosti a euforie též všichni přítomni pocítili obrovskou úlevu. Bylo jim naprosto jasné, že právě teď se rozhodlo o jejich osudech i osudu celé republiky,“ dokončil své povídání můj otec.
Po přelomovém večeru v pátek 24.11.1989 následoval doslova překotný vývoj: vznik Občanského Fóra, jednání Václava Havla s předsedou komunistické vlády Ladislavem Adamcem o podmínkách předání moci, generální stávka, jíž se můj táta účastnil v Uherském Brodě, volba Václava Havla prezidentem ČSSR, sestavení Vlády národního porozumění a konečně konání prvních svobodných voleb v červnu 1990.
Z paměti Lubomíra Bartošíka