Zážitky z války
Naděžda Stejskalová
21.11.2017
Zážitky z války revoluce v roce 1940 – 1945 ve Stehelčevsi. 1 září 1940 začala druhá světová válka. V té době jsem šel do učení. Válka v táhla do sebe celý svět. 21 června 1941 přes různé dohody, vtrhli němci do Sovětského svazu. Byla to válka bez milosti se strany Velkoněmecké říše o prostor. Tak zvaný boj proti bolševizmu ztráta 50 milionů z toho 25.000 milionů sovětů. U nás byl teror stupňován heydrichiádou. Vyhlazení Lidic 10. června 1942 srovnány se zemí tak i Ležáky.
Muži postříleni a ženy a děti odvezeny do koncentračních táborů. Pečkárna, Kounicové koleje. Výsadky ze západu i z východu Slovenské národní povstání, zachránilo Slováky před označením válečného zločince. Tím se Slovensko zařadilo mezi vítězné státy.
Zažil jsem mnoho bombardování našich průmyslových závodů západním letectvem. Ti co stříleli do vlaků, byli nazýváni Kotláři. Ještě před koncem války muselo mnoho mladých lidí na kopání zákopů. Já byl v Chodouni u Roudnice 4. května 1945 byly odstraňovány německé nápisy to už bylo cítit, že se něco děje.
5. května vypuklo Pražské povstání, rozhlas volal o pomoc. Všechno se rozprchlo, někteří lidé jeli vlakem do Prahy. Já šel babičce do Dobřině a 7.května jsem jel na kole do Stehelčevse. Potkával jsem kolony Němců kteří se vraceli do Reichu Snažili se dostat co nejrychleji na západ aby nepadli Rusům do ruky. 8. května 1945 se objevili dvě auta průzkumu USA. Přijeli od Kralup a mluvili dobře česky. Na ustupující Němce se střílelo od Okoře 9. Května projel první sled Rudé armády. Odpoledne přijela od Kralup velká kolona Wehrmachtu. Vojáci seděli na nákladních autech na bílých prostěradlech pod sebou zbraně a střelivo. Po dohadech odzbrojení nám něco dali. Do toho najednou přijela Ruská armáda a Němce zajala a odsunuli z hlavní silnice.
Naší dobrovolnici hlídali pivovar, kde jsme dříve bydleli. 8. května projeli Vlasovci. Jeli na Prahu a pak k Američanům. Občané se s nimi bavili. Jeli ze Slezska kde 1. Divise (Bugňačko). Bojovala proti Ruské armádě. Vlasov a celá jeho armáda byli zrádci vojenské přísahy Ta se hodnotí všem stejně. Část útvaru bojovala v Praze, ale pak před rudou armádou ujeli k Američanům. Ti je přijali, pak ustoupili dozadu a umožnili Rudé armádě je zatknout. Válka v Čechách neskončila jedenáctého, ale dvanáctého v MIlíně zničením 44 divize Püclera, který před tím vraždil v Praze.
Já jsem jel 18.kvetna 1945 do Dobřině, potkal kluky za zákopů a vstoupil dobrovolně do československé armády. Jednalo se o civilní obranu, požadované cviky jsem znal ze Sokola, hlídal jsem zámek v Roudnici n/L. Plný sebraných kolaborantů, Němců, funkcionářů a jiných. Střežení pracháren v Krábčicích u Terezína. Po stráži pochodem zpět do Roudnice. Také jako čestná stráž k pohřbívání občanů, kteří se vrátili z koncentračních táborů. Začátkem června nás rozdělili k různým útvarům. Kluci z okolí vesměs šli do Terezína., část do Ústí a Teplic a tím i na hranice. Ubytováni jsme byli ve škole v Ústí n/L.na náměstí pak v měšťance společně s vojáky. Kteří byli v československé armádě a nás cvičili. Do stráže jsme chodili do Bukové do vojenských skladů v Krásném Březně. V lihovaru a cukrovaru. kam se svážel materiál odevšad, zbraně, výbušniny i potraviny. (konservy). Za branou se nacházel muniční sklad. Pod dozorem zde pracovali němečtí občané. Koncem července 1945 naše část roty byla při odsunu Němců na vesnici. Vrátili jsme se na oběd, odpočinek, velká rána, poplach.
Běžíme do Krásného Března. Při sklepním skladu, stále něco vybuchuje a lítá do vzduchu od dráhy Jdeme pro kluky, ostatní vynášeli potraviny, hlavně pytle cukru. Strážný který měl stanoviště vedle muničního skladu, stál za sloupkem trámu, tomu se nic nestalo. Sklady jsme střežili dále ze strany. Na konci léta jsme se rozdělili na různý útvary Na podzim roku 1945 jsem žádal do poddůstojnické školy. Ta byla v Ústí n/L., byl jsem během ní na lyžařském výcviku. V roce 1946-47 jsem trochu běhal za Sokol Ústí .1947 jsem byl na aspirantské škole v Litoměřicích jako instruktor. Z Milovic jsem šel na ministerstvo vnitra do Kutné Hory, zpět do ČSLA československé lidové armády v roce 1962 do zálohy a důchodu.
Jan Čmejla.