Jak se vyšetřovalo
Naděžda Stejskalová
5.9.2017
Stížnost, která za půl roku nebyla vyřízena. Příklad na Sdružené komunální podniky města Unhoště. Dělník, který pracuje v tomto závodě si stěžoval na nepořádek v Sdružených komunálních podnicích. V padesátých létech dvacátého století.
Upozornil okresní národní výbor v Kladně na stížnost, která nebyla vyšetřena. Proto se stěžovatel po půli roce obrátil na krajský národní výbor. Ani tento národní výbor si nenašel čas k vyřízení. Proto se stěžovatel obrátil koncem února 1952 na ministerstvo vnitra. Také zde zůstala stížnost ležet. Tak se v červnu 1952 obrátil na předsednictvo vlády.
Potom bylo provedeno šetření ministerstvem vnitra, krajským i okresním výborem a zjištěno , že v závodě byly placeny černé mzdy, při převzetí inventáře soukromým majitelům neoprávněné obnosy (například za nákladní auto bylo zaplaceno 36.000.Kčs. Oprava, aby mohlo být uvedeno do chodu stála 250.000 Kč atd).
Výsledkem toho šetření bylo trestní oznámení na tři vedoucí podniku pro podvod a zneužití funkcí. Vyšetřování dalo stěžovateli plně za pravdu. Trvalo však rok, než věc byla vyřízena.
Pochopitelně, že taková jednání neposlouží autoritě národních výborů, ale rozvrací je. Soudruh ministr Nosek ve svém referátě uvedl, jak velký aparát máme v našich národních výborech. K čemu je nám tento aparát, nedokážeme-li takovou vážnou stížnost vyšetřit. Tu by nám skutečně hrozilo nebezpečí zbyrokratizování našich národních výborů. Znovu důrazně upozorňuji na to, že je za potřebí úřadovat operativně, nesedět jen v kanceláři. Pokud možno, vyšetřit věc na místě a zjednat nápravu.
Nevím, z kterých novin byl tento článek, je zde perem napsáno. 31.1. 1953 – A. Zápotocký.
Celých 40 let se úřadovalo tak, aby se nic nevyšetřilo, postižený byl poslán na vyšší funkci a z mnohem větším platem. Byla to opravdu doba temna, podvodníci měli zelenou. Nevím zda v tomto případě byl potrestán opravdu podvodník.