Příběh strýce emigranta
Natalie Peresleni
6.2.2023
Zdeněk S., voják z povolání, emigroval roku 1982 z vojenského vysílače poblíž Mariánských lázní. Důvodem jeho emigrace byla frustrace z komunistického režimu a celého zřízení ČSSR. Odchodem začala jeho více než třicetiletá cesta po celém světě mimo domov.
Můj prastrýc Zdeněk S., voják z povolání, emigroval roku 1982 jedné mrazivé zimní noci z vojenského vysílače poblíž Mariánských lázní. Důvodem jeho emigrace byla frustrace z komunistického režimu a celého zřízení ČSSR. Odchodem začala jeho více než třicetiletá cesta po celém světě mimo domov.
Překročení státních hranic bylo pečlivě naplánováno. Kolem třetí hodiny ranní, kdy se střídaly hlídky, bez jakéhokoliv osvětlení, se musel lesem dostat přibližně dva kilometry na německou stranu, kde na něho čekalo vozidlo jeho kompliců. Ty prvotně přibližně o 400 m minul, takže zažil několik perných minut než se za zatáčkou objevilo to správné auto.
Prvních několik měsíců žil v Německu, poté se přesunul do Itálie a když pro něj přestala být bezpečná i Itálie, byl odvezen do USA, kde první rok studoval pouze angličtinu a dějiny USA, a poté mu byla kompletně změněna identita (jméno, příjmení, datum narození). A ze Zdeňka se stal Stanley, občan USA.
Postupem let v USA žil poklidný život, pracoval pro velké světové společnosti a cestoval po celém světě. Oženil se a založil rodinu.
V bývalé ČSSR byl odsouzen v nepřítomnosti za dezerci a velezradu, trestem odnětí svobody v délce osm a půl roku. Milost mu byla udělena prvním českým prezidentem Václavem Havlem, roku 1991.
Teprve poté se vrátil po dlouhé době do České Republiky na návštěvu své rodiny, která zůstala zde.
Přibližně od roku 2013 přemýšlel o návratu do České Republiky nastálo, především z důvodu zhoršující se politické, sociální situace v USA. Po několika letech mu bylo navráceno české občanství a v červnu roku 2019 se vrací zpět do České Republiky, kde žije doposud.
Autor: Natalie Peresleni