Kouřim - město mého dětství
Naděžda Stejskalová
31.7.2018
Narodila jsem se 15. dubna 1925 v malé vesničce Kyškovice okres Roudnice n/L Zde se narodili moji rodiče. Máti 3. dubna 1900, otec 28. července 1896. Matka maminky zde měla obchod „KRAMÁŘSTVÍ A HOKYNÁŘSTVÍ“. Čtyři děti: Josef Anna. Antonín a Václav.
Kouřim město mého dětství.
Narodila jsem se 15. dubna 1925 v malé vesničce Kyškovice okres Roudnice n/L Zde se narodili moji rodiče. Máti 3. dubna 1900, otec 28. července 1896.
Matka maminky zde měla obchod „KRAMÁŘSTVÍ A HOKYNÁŘSTVÍ“.
Čtyři děti: Josef Anna. Antonín a Václav.
Otec mého otce byl krejčí, uměl číst, psát česky i německy, již před válkou zastával funkci starosty až do smrti 1930.
Sedm dětí: Josef, Anna, Jarmila +, Václav, Miroslav, Jaroslav, Věra.
Můj otec Josef Malý * 1896, byl v roce 1915 odveden do první světové války. Vrátil se jako ruský legionář poslední lodi z Vladivostoku v roce 1920.
Oženil se 12. listopadu 1923 na úřadě v Roudnici n/L. s Annou Čmejlovou.Byl nezaměstnaný až do roku 1925, kdy po osmnácti žádostech konečně nastoupit na berní úřad v Kouřimi.
Ještě se moje nohy nedotkly rodné země, už jsme se stěhovali do malého starého historického města Kouřimi. Zde jsem prochodila deset let mého dětského věku.
BYLA TO NEJHEZČÍ LÉTA MÉHO ŽIVOTA.
Nejdříve jsme bydleli v Dobropulské ulici, vedle zahradnictví pana Fiřtíka. Byl zaměstnám v Molitorově u pana Veselého, který zde měl školky, keřů a stromu, dodával po celé republice. Dočetla jsem se, že i park proti mlýnu v Unhošti byl osázen těmi stromy a keři. Na byt v této časti se nepamatuji, ale dobře na byt u Fiřtíků,. Tam jsme chodívaly přát k velikonocům. Kuchyň byla ozářena sluncem, pan Fiřtík mne vzal na klín, nasadil sluchátka a já hledala kde ti muzikanti sedí. Pravděpodobně začátky radia. Přes ulici byla veliká zahrada – sirotčinec o děti se staraly jeptišky, říkalo se, že se děti mají velmi špatně, až přišel vychovatel a vše se změnilo k lepšímu.
Nevím co jsem si mohla pamatovat nebo co je z vyprávění od maminky. Zde se ještě narodil 6. 4. 1928 můj bratr Sláva (Jaroslav)
Stěhovali jsme do „ NOUZÁKŮ“ Jak se těm třem domům u fotbalového hřiště říkalo. Domy vpředu byly naprosto stejné. Jen v prostředním bydlelo nájemníků méně, většinou státní zaměstnanci. Zde byl klid. Ovšem v ostatních domech se to po ránu hádalo. Každý měl Jednu velkou místnost, malou předsíňkou kde byla kamna na vaření a malinkou spíži. Vchod byl rovnou s pavlače. Chodívala jsem tam za moji dlouholetou kamarádkou Věrou Jáskovou.( psala jsem ní do roku 2002). Ve spíži měli skříňku a tři zásuvky a dvířka. Jakmile zjistila, že jsou odemčená, v jedné zásuvce homole cukru, vzala sekáček a usekla si kousek.
Vrátím se do domu v kterém jsme bydleli. Jakési zápraží, kryté pavlačí, zde byl přístavek a v něm se nalézal společný suchý záchod. Naproti přes dvůr měl každý nájemník chlívek na uhlí, dříví , někdo tam měl i slepice. A vzadu za chlívky byla zděná popelnice, vedle ní měla paní Bílková chlívek s kozou. Z druhé strany popelnice asi 10 schodů a byli jsme na zahrádkách. Zahrádka patřila ke každému bytu.
Dům byl průchodný na obě strany. Uprostřed schodiště až do podkroví, kde byly dva byty. V mých očích schodiště dosti prostorné, kde se nelézal i společný vodovod. V přízemí východ na dvůr, na opačné straně schody do sklepa a dvéře ven. Zde se na jaře hrávaly kuličky, skákal panák, nebo polévka se vaří maso na talíři, sežere to třeba Čech atd. To byl důlek v něm míč, kdo ho vzal první a někoho sním uhodil, tak se to opakovalo. Na zloděje na četníky byla oblíbená hra. Další si už nepamatuji. Ze sklepa bylo cítit příjemnou vůni uskladněných brambor.
Vrátím se do přízemí. Po levé straně byl byt domovníka pana Kintra, ráno se u něho daly koupit rohlíky, možná i mléko. Staral se o úklid v domě a hlavně nás honil, když jsme si hrály na četníky a zloděje a běhaly domem.
Když jsem začala chodit do školy, byla ranní ptáče. Doběhla jsem k pekaři Růžičkovi pro rohlíky, celá ulice voněla chlebem. Snídaně bílá káva čerstvě umleté žito s cikorkou, zalité horkým mlékem, suchý rohlík. Rohlík byl i k svačině do školy. Večer byl chleba máslem a též bílá káva. Maminka denně kupovala bochník chleba s krásně bílou kůrkou, někdy byla prasklá patička, byly dohody kdo jí dostane. Maminky tenkrát nepracovaly, na oběd jsme chodily domů.
Na Mikuláše jsme dostávaly nadílku do punčoch, daly je za okno a ráno se smály, co tam kdo našel, polínko dřeva, kousek uhlí, burské oříšky, čokoláda, fíky, datle, další si nepamatuji, mám dojem, že pomeranče ani banány nebyly a nebyly ani punčochové kalhoty. Jednou naší pozvali Mikuláše a svatou trojici. Čert vletěl do našeho bytu, my tři seděli v řadě na otomaně, Slávu to vůbec nevzrušilo, podíval se čertu na boty a řekl „ to jsou boty paní Hyhlanové“ a bylo po strašení. (Bydlela v přízemí a boty měla přede dveřmi a kolo, jezdila do chlívku pro uhlí na kole a přezouvala se.)
Na vánoce jsme měli stromek ověšený cukrovím z kolekce kterou dávali obchodníci, když jste k nim celý rok chodili nakupovat. Dlouho ověšen nebyl, s bídou do Nového roku. Užily jsme hodně vánočního cukroví, toho napekla maminka hodně. Na dárky se moc nepamatuji, vím, že jsem měla kočárek, panenku, kterou jsem každý den na noc přikrývala. Loutkové divadlo, brácha stavebnici a jednou jsem dostala knížku pohádek, byly tak strašidelné že jsem již žádné pohádky nikdy nečetla ani svým dcerám. Nejraději jsem šila na plaváčka ten byl malý,Zase mu padyly ruce, které byly na gumičce.Vyžebrala jsem od maminky nějaký hadřík a mohla šít. Měli jsme šicí stroj, to byla výhoda, maminka nám i bráchovi vše šila i vyšívala.
V našem domě v podkroví bydlely dvě ženy. Jedna měla v chlívku prase, to odpoledne spalo a běda když jsme se honily a začalo kvičet a vzbudily ho. Okamžitě jsme byly kárány. Druhá měla vedle popelnice chlívek a kozu, moje sestra Mirka chodila na čerstvě nadojené mléko. Nikdy jsem ho nepila, mně nevonělo.
Měli jsme domácího lékaře Svatopluka Řeháka, dostaly všichni tři spálu. Rozhodoval se zda nás poslat do nemocnice do Českého Brodu. Tam hodně dětí umíralo. Rozhodl nechal nás doma, na dveřích cedule „ ZDE JE SPÁLA“ otec chodil nakupovat a maminka byla s námi stále doma. Byla zima, my nosy na skle a záviděly dětem jak sáňkují.. Mám dojem, že toto vězení trvalo šest neděl.
Přišlo jaro, přišlo léto, my denně na koupališti, jen fotbalové hřiště jsme přeběhly vlevo mlýn Hrázka, kde létal jeden z prvních letců Novák. Vpravo vstup do koupaliště. Kolik se platilo to si nepamatuji. To bylo doménou plavčíka pana Uhlíře, ten dozíral, aby se někdo neutopil, kdo na to měl, učil ho plavat. Měl taková pas, bidlo opřené o zábradlí na to vás uvázal a nařizoval jak se chovat, abyste se naučila plavat. Na to jsme neměli, řešila jsem to tak. Bylo zde několik bazénu, různé hloubky rozdělených dřevěnými plaňkami, byly kluzké, zelené nevábné, ještě dnes vidím ty cary jak vlály do bazénu, ale co my zbylo, ze schůdku jsem se odrazila a udělala několik temp. A vždy chytila klouzajícího plaňka. Moc jsem se plavat nenaučila vždy muselo být pode mnou dno. Jen jsem záviděla v duchu Nadě Brixiové jak chodí do nejhlubšího bazénu, skáče a potápí se. Nikdy se mi nepodařilo v plavání se zdokonalit.. Vždy celý mokří jsme v poledne doběhly na oběd z fialovými, drkotajícími zuby po obědě zpět na koupaliště až do večera. Už nikde kde jsme bydleli nebylo koupaliště.
Psal se rok 1934, to už jsme bydleli v prvním patře tohoto domu, kde se narodila moje druhá sestra Hanička. Dodnes na jméno bručí, kdy už je prababičkou a je stále Hanička. To způsobil pan farář, takto jí zapsal do křestního listu. Hanka se narodila 9. října 1934, ten den bylo nádherné slunné počasí. Ve světě se děly věci. Spáchán atentát na krále Alexandra. V radiu zpívali písničku o dětech, které se před rokem utopily v Rakvicích, když jeli na výlet neměly tušení, že jedou naposled. To jsou vzpomínky které utkví v paměti celý život.
S polí se svážela cukrová řepa, já sbírala s padlé řepy z vozu. Maminka z nich pekla řepánky byly to buchty plněné třeným mákem a strouhanou řepou nebo z ní maminka vařila sirub.
Mirka se Slávou běhaly stále domů, otec jim mezi dveřmi dal vždy na čokoládu a běžely opět do města k cukráři Netolíkovi, to se několikrát opakovalo. Co se dělo doma, že se rodí další člen naší rodiny, to jsme ani nevnímaly. Musím se umívat ještě dnes (2018),jak tři králové v noci v nočních košilkách se šly podívat na tu malinkou sestřičku. Později mne štvalo mne, že jsem jí musela vozit a tak jsem jí velmi často svěřila klukům.
Ještě v Kouřimi sama jsem se naučila jezdit na kole. Kola byla dosti vysoká a teprve když mi bylo asi osm let. Nejprve na šlapce, a pak se prostrčila noha pod rámem a já se kroutila jak opice, ale jezdila. Kdy jsem přehodila nohu přes rám to si nepamatuji, zase se pohybovala se strany na stranu a dřela rám. Jednou jsem přišla domů celá odřená, spadla jsem s kola a kulila se ze svahu, neodradilo mne to jezdit jsem se naučila.
Vzpomínám na krásné rybníčky po dešti, bláto s pískem pod chodníkem, kde jsme rády bosí chodily. Jak to hezky čvachtalo mezi prstí. Dělaly se různé přehrady jen, aby voda neutekla. Přišla zima, zimní radovánky, na cestičce která vedla k molitorovské cihelně byl svah a tam se krásně skákalo do závějí, jakém stavu jsme přišly domů, to si dovedete přestavit. Zima po roce 1929 se mi zdála se mi zdála vždy nádherná, bruslení na koupališti, kde i můj otec když si vypůjčil brusle předvedl svoje bruslařské uměni. A to říkal , že na Labi jezdily o jedné brusly, aby se vystřídalo více zájemců. Na Horovic rybníce se sekával led, kluci přeskakovali z kry na kru i můj bratr Sláva se tam vykoupal. Dostal vyčiněno, že se má přijít domů převléknout, sušil se někde kde neměl. Sáňkování od koupaliště dolů a rovnou do strouhy zastavily jsme se v půli a se Slávou svorně brečely až nás maminka přišla vysvobodit. To jsme byly malé děti já o tři roky starší., ale bála jsme se ze sáněk slézt do té vody, že utopíme.
Na jaře za Horovic rybníkem kvetly, fialky, petrklíče a trsy blatouchů.. Na druhé straně rybníka silnice malé žabičky si ti namířily přes silnici k zděné zdi a teprve plot. Sláva jich měl plné kapsičky a nosil je zpět do rybníka, aby je nikdo nerozjel.
Tam kde je dnes skanzen, bývaly tři pískovny tam bylo motýlů všech barev a nad potokem kolem hřiště plno šídel. Létával zde jeden z prvních pilotů Novák.
Na druhé straně za domy, byly zahrádky nad nimi pole. Zde se podzim dělaly ohníčky a pekly brambory, o buřtech tenkrát nebylo ani zdání. Od zahrádek do dvora byl svah asi deset schodů. Dostaly jsme k Ježíšku nové saně. Také jsme toho řádně využily. Na nich vice dětí, nájezd na schody nepřežily. Otec je nechal u kováře okovat. Pak už vydržely velký nápor. Přežili zimní radovánky v Prachaticích i v Unhošti. Ještě jsem na nich vozila moje dcery a vnuka, kam zmizely nevím
Mirka se Slávou byla nerozlučná dvojice, Mirka jen o rok mladší, bývala rychlejší a pohotovější, než Sláva., který musel vše promyslet. Od malička sportovní typ. Již ve čtyřech létech , nevynechal jediné cvičení v sokole. Když byla besídka, kde se převádělo, co jsme se naučili, tak Sláva jako nejmenší ukončil řadu, najednou mu padaly kalhoty, zastavil se, podíval se po přihlížejících, v klidu kalhoty povytáhl doběhl řadu a sklidil největší potlesk.
(V Unhošti byl cvičitelem mládeže, v roce 1948 vyloučen ze sokola a na vojně u Černých baronů, to až dojdu do Unhoště). Ještě jsou v pořadí Prachatice.
V roce 1933 jsme se přestěhovali do prvního patra tohoto domu. V přízemí byla houba po opravě kdy dali xyolitovou podlahu byl byt studený ( v té době nevím, že by měl někdo koberce). Zde se narodila moje sestra Mirka. I když mi byly čtyři roku tak se na to nepamatuji. Jednou jsme byli na zahrádce, Mirka spala a najednou se objevila. Maminka se ptala: Miruško jak si se dostala ven, já skočila. Náhodou tam byla halda písku, tak se nic nestalo. Mirka se ráda vdávala. Maminka upekla malé koláčky za vraty se konala svatba samozřejmě i se závojem.
Pak bývalo zvykem, když někdo zemřel. Místnost zahalili černým suknem, rozsvítili svíčky a v rakvi vystavili nebožtíka. Kdo chtěl šel se s nebožtíkem rozloučit. Mirka chodila s paní Bílkovou která bydlela v podkroví. Říkala jsem, Mirko proč tak chodíš? Odbyla mne, že mrtvý ( p.. ví) Já bych tam nebyla šla.
V roce 1934 to už jsme bydleli v prvním patře. Na hřišti se konala velká sláva „ 500 let bitvy u Lipan“.
9. října 1934 se narodila moje druhá sestra Hanička. Ten den zastřelili v Jugoslávii krále Alexandra. Zpívali v radiu písničku o Rakvických dětech, které si vyjely na výlet a neměly tušení, že jedou naposled. Stalo se to rok před tím.
Den byl nádherný s polí se svážela cukrová řepa, chodila jsem jí sbírat když spadla s vozu. Maminka z ní dělala řepánky, to byly buchty, plněné mákem a řepou, nebo vařila syrup.
Mirka se Slávou každou chvíli běhaly domů, otec jim mezi dveřmi dal na čokoládu a ony šly do města k cukráři Netolíkovi. To se opakovalo několikrát, že se rodí u nás další člen rodiny, to jsme netušily. Až večer, tatínek otevřel dvéře do ložnice. My jak tři králové v nočních košilkách viděly další přírůstek do rodiny. Ani nás to nijak nepřekvapilo. Že je maminka v jiném stavu to jsme neviděly.
Přišel rok 1936. Otec dostal rozkaz. Hlásit se 1. srpna 1936 na Berním úřadě v Prachaticích. Odnesli to rodiny s více dětmi. Posilovalo se pohraničí před sčítáním lidu. O Prachaticích je v článku „Před osmdesáti léty“.