MUDr. Rudolf Škeřík
Naděžda Stejskalová
4.11.2015
Nakladatel a tvůrce Symposionu
MUDr. Rudolf Škeřík
Osobnosti Unhoště, ptávám se žen dříve narozených: řekněte mi nějakou osobnost, která se zde narodila žila nebo měla nějaký vztah k Unhošti. Někdy se mi zdá, že neví co je osobnost. Tak hledám, pátrám a ejhle. Vzpomněla jsem na nakladatele Symposionu MUDr. Rudolfa Škeříka. Ten přeci bydlel na Nouzově kde měl vilu č.510. Přítel Josefa Urbana ředitele Národního divadla z Unhoště.
František Hrubín píše o něm v Literárních listech Č.11.9.5.1968.
Zemřel nakladatel a tvůrce Symposionu.
Literární historie dá MUDr. Rudolfu Škeříkovi místo, jaké mu právem náleží.. Byl nakladatel , mecenáš, přítel básníků. A také jejich lékař. Mnohokrát jsme seděli v jeho zubařské ordinaci - po nemilosrdné tortuře nás pokaždé čekalo dlouhé posezení u vybraného vína. Ještě letos jsme ho potkávali na Národní třídě v antikvariátech, byl plný zájmu o všechno, co se děje v kultuře, znal nejmladší autory, ne jenom podle jejich jména ale i z jejich knížek a jeho osudech o nich byl bystrý, přesný. Co vzpomínek táhlo tou hlavou pod hustými bílými vlasy. Nutili jsme ho, jako on často nutíval Seiferta, aby si nic nenechával pro sebe a napsal o zajímavých lidech s kterými se setkal, o své podivuhodné cestě nakladatele,, na niž mladičký medik, zanícený pro krásnou knihu, došel k vysoké odbornosti osvíceného vydavatele aniž přitom zanedbal lékařskou praxi. Vzpomeňte na jeho edici prokletých básníků, která inspirovala překladatele tvůrce, a která ovlivňovala českou poezii třicátých let. Vzpomeňte na vzornou edici poezie Plejada. V níž vyšly také významné sbírky jako byla Halasova Kohout, pláší, smrt . Jako byl Seifertův Poštovní holub, Nezvalův Edison vzpomeňme na řadu objevů z moderní světové literatury. A to všechno dokázal jeden člověk, bez nakladatelského aparátu, bez redaktorů,. Jeden člověk z těch převzácných českých lidí, opravdu tvořivých jejich dílo je příkladné, leč neopakovatelné.
Rudolf Škeřík * 12.3.1896 + 2.5. 1968. Český lékař nakladatel, vykonával praxi zubního lékaře. Vydával edice Symposion (od roku 1921) překlady světových autorů, antická knihovna (od roku 1924),Plejáda (součastná česká avantgarda od roku 1927, prokletí básníci(E.Villon aj.) ARS ) monografie od roku 1941 a Pestrá tvář světa, (překlady, cestopisy a erotiky od roku 1946, v létech 1925 – 1940 vydával časopis Oznamovatel Symposia.
nsm 2013