Cechy
Naděžda Stejskalová
2.11.2015
Spojený cech pekařů a krejčíct před rokem 1709
Cechy.
Nejstarší dvě dochované knihy spojeného cechu pekařů a krejčích v Unhošti nám ve svých zápisech umožnil abychom od roku 1709 sledoval cechovní život těchto dvou řemesel i jeho zánik vydáním živnostenského řádu. 1. května 1860. Po tomto datu pak ještě organizaci z roku 1883-85. Poslední záznam je z 25. března 1893.
Spojený cech pekařů a krejčích vznikl už před r. 1709. Možno tak soudit z toho, že zápisy v „Knize cechovní“ z toho roku jsou pokračováním knihy, která se nedochovala. Obvod působnosti unhošťského cechu byl rozsáhlý. Namátkou uvádím, že v roce 1787 jsou zde zapsáni mistři z těchto obcí: Břve, Buštěhrad,Čičovice, Dobrá, Dobrovír,Doksy, Dolany,Dušníky,Hostivice,, Choteč, Chýně, Karlštejn,Kněževes, Kopanina, Kyšice, Litovice, Neutonice, M. Přílepy,V. Přítočno,Ptiče, Středokluky, , Třebonice,Tursko, Úhonice,Červený Újezd. Trněný Újezd, Vonoklasy, Zákolany,Zličín, Zvoleněves a Unhošť.Tyto obce patří dnes k pěti politickým okresům.Není tedy divu, počet členů byl značný, na příklad v roce1837 měl cech 88 mistrů. Z dalších zápisů mne nejvíce zaujal ten, který nám dosvědčuje jak těžko se mistři smiřovali se zrušením cechů v roce 1860. Vždyť až za deset let se sešli poslední schůzi. Záznam říká:Léta Páně 1870 dne 28.února sešli se naposledy páni mistři cechu, pekařského a krejčovského v domě č. 58. Bydlel tam starší cechmistr František Frabša (dnes bývalá chlapecká škola).Při této schůzi připili sobě z památní sklenice, kteráž počátek svůj bere od roku 1675. Této sklenice užíváno bylo když se cech přestěhovával z jednoho místo na druhé. Tu nesl některý člen sklenici tuto naplněnou vínem. Tak se pívalo z ní při hlavních schůzích a podobných slavnostech.
Byli přítomni tito páni mistři: František Frabša. Pekař „starší cechu“Antonín Štěrba, krejčí druhý starší. Antonín Ebert, kožešník,Maertin Zázvorka, krejčí, Ignád Miltner, krejčí,Josef Škach pekař, (z velkého náměstí). Josef Bauer pekař,Matěj Kráse, krejčí,František Šulc, kožešník, Josef Hofbauer, krejčí, František Havel, krejčí. Na upamatování na tuto poslední schůzi dali páni mistři připíti z památní sklenice dítkám staršího pana F. Frabši a sice Antonínu, Janu, Bohuslavu, Marii.
Zapsal František Frabša, tovaryš pekařský.
Je přirozené, že mne zajímal další osud „cechovní sklenice“,protože v našem muzeu není A tak s velmi vydatnou pomocí archiváře Josefem Příhody se vynořila z doby nepříliš dávné historie, ze které je zřejmo, že páni mistři se s cechem sice obřadně rozloučili jak svědčí, předchozí zápis,ale brzy na to už někteří z nich na zachování památek po něm nedbali ani dost málo. Vždyť 12. února 1884 stěžují si na městském úřadě v Unhošti krejčovští mistři František Havel a František Chalupa na Josefa Škacha, Františka Frabšu, oba pekaři a na Antonína Eberta, kožešníka, že prodali spolkovou sklenici a peníze si rozdělili“. Jednací protokol k tomu suše poznamenal, že věc byla vyřízena a peníze v částce 180 zlatých uloženy u Okresní záložny v Unhošti 1.srpna 1884. Neznám bohužel, to co se dělo od února do srpna t.r. v živnostenském spolku pekařů a krejčích v Unhošti, ale předpokládám že jednání bylo náležitě rušné. Vždyť ještě 11. prosince 1899 se jednalo ohledně deputací společenstva na c.k.
13.8.1707 . Dohlížecí městská rada odebrala pekařům chleba a řezníkům zboží. Zboží mělo být dáno chudým do špitálu. horoucí peklo měla již dříve s Tomášem Škachem , který byl 8.6.1785 vsazen do železné klece na náměstí, za šizení, neuposlechnutí. seděl na bobku a veřejně pykal.
Kronikář Václav Šefčík