1. Ze zápisků J. Pergla.
Naděžda Stejskalová
18.5.2018
Rozhodování o tom všem a čistě z racionálního hlediska je velice těžké. Jak vyloučit vliv osobních i skupinových zájmů., jak se dobrat racionálnímu kompromis, jak…. Tisíce jak Necítím se schopen ani se přiblížit řešení. A přece je tolik moderních metod, počítače matematické modely. Ale …..Ale to všechno používají meteorologové a pak bac – přijdou povodně a jsou v loji, protože o nich neměli tušení.
Na druhé straně někdy žasnou jak rozhodnutím jak my, Slováci , říkáme „ z brucha“.
Tohle všechno jsem se domníval, že vyřeší socialismus.
Koncentrace prostředků a mozků bez postraních zájmů na základě hlubokých analýzy, dokonalá harmonie mezi zájmy a zájmem veřejným. Jedinečná příležitost ke kultivování společnosti a výchovy jedince. No, zkrátka mladý trouba. Nebudu vypočítávat v čem sem se hluboce mýlil. Řeknu jen, že mně po únoru nástup třídně a politicky uvědomělých blbů., kteří začali rozhodovat podle momentního nápadu. Hluboce pohrdali vzděláním, vědomostmi., zkušenostmi.
Rudé právo bylo podle Kopeckého ta jediná pravá / vlastně levá/ univerzita. Mělo to i pro mne zajímavé důsledky. Přesto, že jsem se ve fabrice aktivně účastnil politického života, z Hostivice přicházeli zdrcující posudky. Nafoukaný, nesnášenlivý, kamarádi s třídními nepřáteli a jiné lahůdky.
Ve fabrice soustavný zápas na dvě strany. Jednak proti snahám zbavit se skutečných odborníků a nahradit je uvědomělými soudruhy, na druhé straně proti klice bývalých waltrováků a jejich systému donášení a prosazování vlastních lidí
Zajímavé bylo, že tyto dvě skupiny byly vzájemně propojeny, klasický případ průkopníku množin jak z učebnice. Ta struktura na obě strany pronikala do vyšších orgánů- jedak do obvodního výboru a jeho předsednictva / byro tomu říkali i tím dlouhým ý/, jednak přes hlavní správu zbrojního průmyslu / to se nesmělo říkat – mělo to krycí název průmyslu na ministerstvo. Zajímavé bylo, že při stranických bouřkách a bylo jich před šedesátým osmým pár, byli tito lidé vždy na „správné straně barikády“. Považoval jsem za nutné, proti těm praktikám vystupovat, nemohu-li napsat bojovat, proto že to bych mohl udělat jen jednou. Dom mívám se neskromně, že jsem přispěl k tomu, že se stranické organizace Motorletu byla považována za kverulánskou a byla jí věnována zvýšená pozornost ze strany. Tento řádek na konci zmizel., historii závodních organizací partaje od února do srpna 68 zpracovat kriticky z dokladů dokud ještě někdo z pamětníků žije. Bylo by to zajímavé čtení.
Strašlivě mne rozčilovala naprostá nadvláda aparátu v partaji. Bylo toho velmi málo co závodní organizace bez zásahy z okresního nebo městského výboru mohla sama. Už volby do závodních orgánů byly vždy v režii „býra“. Předseda se vždy volil na návrh vedoucího tajemníka obvodu. Když v jedné dílčí organizaci nezvolili předem připravenou / a schválenou / kandidátku. byl z toho malér. Vyšetřovala to STB nejen stálý přidělený čmuchal, který byl celé .fabrice pro srandu/. Musela se výroční schůze opakovat a zvolit předepsaný výbor. Zdálo by se, že lidi pro tu komedii odejdou- to bylo nemyslitelné. Jednak pro následky osobní, jednak pro to, že by se vyklidilo pole úplným blbcům./.
Podařilo se bojovat proti spolupracovníků STB do struktury partajních výborů na ceších i v celozávodním výboru.
Ukázalo se, že rozhodný postup proti metodám STB ve straně a v odborech může být účinný. Dokonce i takoví spolupracovníci, které STB získala z lidí, kteří měli nějaký vroubek a vyhrůžkami a beztrestností se je snažili přimět ke spolupráci, byli vytrženi ze spárů STB, pokud nazli odvahu požádat o pomoc. To dokázal předseda celozávodního výboru Míla Mereda několikrát.
Na základě několika případů, kdy jsme pomohli zaměstnancům proti rozhodnutí úřadu, jsme se považovali za ochránce jejich práv, což bylo možno jen z pozice partajní organizace.
Zasahoval jsem z titulu funkce v celozávodním výboru i proti stupidním rozhodnutím a oboru vývoje i výroby.. Bohužel byl marný boj proti „ monokultuře“, to je prosazení výroby jednoho typu s využitím momentálních požadavků s falešným pojetím plánu jako strnulé nedotknutelné směrnice s platnosti zákona. Bohužel tato sebevražedná politika se nevyplatila a povede asi k úplnému zániku letecké výroby ve Waltrovce, zatím co jiní výrobci profitují na motorech, jichž se továrna v zájmu „ vyčištění“ programu zbavila i v tom co jsem navrhoval jako doplňkový program s pružným plánem.
Bez politické pozice bych nemohl navrhovat ani to i k dyž se výsledek rovnal nule.
Ing. Jiří Pergl