Školky
Naděžda Stejskalová
8.8.2020
Co mě přivedlo na to psát o mateřských školkách? Otevřela jsem brožuru. Otakar Špecinger: Čtyřicet let socialistického zemědělství Kladenska. Na straně 98 je psáno, že školu mateřskou v Unhošti postavil státní statek. To není vůbec pravda.
Mateřskou školu v Unhošti postavil tajemník Karel Stejskal, za jeho působení se změnila levá část Pražské ulice až k policajtům. O dalších stavbách bylo psáno dříve.
Mateřské školky.
Matně se pamatuji, že v Kouřimi jsem byla v jakési mateřské školce, ale jen odpoledne a měla jsem sebou svačinu, sídlila na Starém městě. To je vše.
První mateřskou školku pamatuji v roce 1937 v Prachaticích kam odpoledne chodila moje sestra Hanička narozena 1934. Maminka pro Haničku chodila a říkala, že zde učila neteř presidenta Eduarda Beneše.
Po vyhnání z Prachatic v roce 1938 jsem zakotvila v Unhošti V té době sem přišly z Bakova nad Jizerou, také ze zabraného území Anna Voláková a Božena Císlerová. Božena se stala ředitelkou dívčí školy a Anna ředitelkou Mateřské školy.
23. října 1939 vyšel zákon o mateřských školách, pro děti od tří do šesti let. Zakladatelkou a ředitelkou se stala Anna Voláková. Působila v této škole od 23. října 1939 do 15. června 1945. Za velmi těžkých podmínek v době útisku za německé okupace. Její práce byla úspěšná plná lásky k dětem a milované vlasti. ( něco málo z kroniky mateřské školy.) V roce 1945 odešla do úřadu ministerstva školství).
Nejprve sídlila mateřská škola v budově sociální péče o mládež v ulici Jungmannově vedle mlýna. Po roce 1948 byla škola přemístěna do Karlovarské ulice do budovy po rodě Heitlerů, kteří se nevrátili koncentračních táborů. Zde byly i jesle pro děti od dvou let.
Ředitelkou byla Štěpánková učitelkou Prošková, ale to už tam byly nasazeny soudružky hlídačky, bez patřičného vzdělání. Bylo jich pět.( Kuchařka byla tak silná, že odmítla byt v panelovém domě. Důvod, nevešla by se na WC . ( Byla to švagrová mé sestry.)
V roce 1953 byla mateřská škola přestěhována do ulice Hájecké v té době Feldekovské do domu notáře Perka. To ještě vyjednával zubní technik Jiříčka. Později dům byl znárodněn. Po pravé straně za notáře Perka byl upraven rybník na odpočinkovou zahradu. Kde protékal i potok , byly zde cizokrajné stromy , keře a květena.
Nevím proč za komunistů se muselo vše ničit. Došlo k tomu, že místo okrasných dřevin, květin bylo zde plno komárů a všelijaké havěti. Mateřská škola měla být přestěhována, ale nebylo kam!
To už byl Karel Stejskal tajemníkem a jeho první stavba byl obchodní dům a druhou mateřská škola.
Byla to doba po roce 1970. V té době se nepamatuji, že byl někdo stihán pro jiný názor. Večer přišel učitel Reimer umluvit mého muže zda by nedělal tajemníka. Komunisté, nekomunisté, vyhrkla jsem když zde uděláš koupaliště tak to vezmi.
Podotýkám, nikdy jsem nebyla u komunistů, nikdy jsem neřekla čest práci, nikdy jsem nikomu netykala. Ani na Krajském výboru kde jsem měla plno přátel. Dostala od nich peníze na opravu podlah v přízemí dnes, Městského úřadu v Unhošti.
V. Šefčíkovi kronikáři sem přinesla poukaz na auto. Ten jediný měl na něj peníze.
Jakmile nastoupil K. Stejskal jako tajemník, dál se konečně do přestavby Unhoště. První byl obchodní dům Čeperka. Který byl již několik let v plánu. Chtěl vzít konkurenci Pramen, to nešlo. Měli podepsáno, že tu žádná konkurence nebude.
Po dostavění obchodního domu přišla na řadu mateřská škola, na kterou sehnal peníze.(vystudoval před válkou obchodní akademii v Berouně) Měl plno známých po republice a věděl kde sehnat peníze.
Druhá na řadě byla Mateřská škola, kde se stala ředitelkou Marie Buriánová, několikrát dříve šikanovaná a vydržela tam až do odchodu do důchodu.
Ještě rozestavěl zdravotní středisko,zemřel. Velmi nerad dostavěl předseda. Materiál který byl připraven na koupaliště dal předseda do Kyšic.
Po roce 1990 nastoupil nový tajemník Jindřich Kaufman ml. Veškeré doklady o vládě komunistů dal do sběru. Tak jsou to jen paběrky které jsem měla doma.
N. Stejskalová