Mít kde bydlet

Naděžda Stejskalová

MÍT KDE BYDLET aneb BYT ČI NEBYT. Stavby družstevních bytů v létech 1959 – 1986.

Okresní stavební družstvo, bylo založeno  15.7. 1959.
     
Přes velké potíže  bylo  13. 1960 započato se stavbou tří jednopatrových domů o čtyřech bytovkách. Prvním předsedou byl Václav Charvát. Domy byly postaveny za hřbitovní zdí, kde v tu dobu končila Unhošť směrem na Kladno.
Domy č.732, 733, 734, stavba domů trvala tři roky. Tato doba bylo dodržována i v další výstavbě. V  brzké době byl naproti vedle hřbitovní zdi další dům o 12 bytovkách. Vždy to byla bytovka, kuchyně, tři pokoje a příslušenství. spíž, koupelna s vanou a umyvadlem, vedle splachovací záchod. Malá zahrádka.
Stanovy družstva.

Členem SBD může být každý zletilý občan, který se uhází o přidělení družstevního bytu. Členství vzniká dnem, kdy představenstvo rozhodně o přijetí občana za člena, zápisné 200.- Kčs. Pokud  je přijat  je povinnost uhradit členský podíl  tři tisíce.
  
Vzhledem tomu, že  svépomocná  družstevní  výstavba  je  určitá speciální forma výstavby. Mají  členové  také  specielní  povinnosti, které jsou řešeny smlouvou. Člen se zaváže   jako je:  pravidelná  účast na stavbě, při neplnění může být vyloučen.
   
Následovaly další etapy a tak se postupně zaplňovaly ulice, Komenského, Smetanova, Wolkerova, Dvořákova, a ulice Karla Čapka.  Dokončením osmé etapy v roce 1969 skočilo družstvo s  další výstavbou a stalo se  družstvem  bydlících  členů.
 
  
Za tu dobu družstevníci postavili devadesát  dva  bytů a přispěli tím podstatně ke zmírnění bytové tísně v Unhošti. Mimo tyto objekty stavělo ve Smetanově ulici v roce 1965 také stavení  bytové  družstvo zaměstnanců SONP  Kladno, jeden dům ze šesti byty, které byly později předány do péče SBD Unhošť.
 
O nové byty bylo stále dost zájemců, hlavně z řad mladých lidí. Počet  členů  družstva  nebylo možno již dále zvyšovat a tak si zájemci v roce 1969 založili „ Stavební družstvo Nouzov“ v Unhošti. Za působení tohoto  družstva   bylo  v  roce 1969 – 1975  postaveno v deváté a desáté etapě čtyřicet osm  bytů. Pak se ukázalo působení dvou družstev na katastru města zbytečné a  v  roce 1975 došlo ke sloučení obou družstev v jedno. Dohodli se  na  užívání společného názvu „Stavební  bytové  družstvo Unhošť.“
   
Svépomocná výstavba pokračovala jedenáctou až patnáctou etapou. Bylo  postaveno dalších   84 bytů a vybudováno celé sídliště  s ulicemi Pionýrů, Svépomocnou,  1. Máje,  Vítězného  února  a ulicí Osvobození. Tím byla zastavěna severní část města a hranice domů netvoří žádné výběžky.
        
V  průběhu 27 let bylo postaveno  svépomocí  2.586 bytových jednotek o velikosti 1 +3 nebo 1+4. Do stavby se zapojovali především mladí lidé a mnozí z nich nesplňovali ani podmínky pro přidělení tak velkého bytu, za což bylo SBD Unhošť do  ČSBD Praha kritizováno.. Nová směrnice z roku  1984  však možno přidělit  ve  svépomocné výstavbě  členů větší byt než je jeho bytová potřeba za předpokladu, že alespoň 50 % členského podílu svépomocně odpracuje. Tím se  vyšlo vstříc  mladým lidem, kteří  si  chtějí vyřešit svoji bytovou situaci
 
Použito:  25 let  SBD Jaroslav  Malíka a  Ivan Kytka,
 
Dále  zde  Státní  statek postavil tři domy ve Wolkerově ulici.Nepostavil mateřskou školu jak je milně uváděno v publikaci.
„ Specinger: Zemědělství na  Kladensku“
Jednotné zemědělské družstvo  dvanácti  bytovku v ulici Na  Tržišti 787 a 788. 1968 – 71.