Nerozlučná dvojice
Naděžda Stejskalová
4.2.2020
Snad to byl rok dva tisíce. Po pravé straně od Prahy jsou nové dvě ulice. V roce 2008 dostaly jméno Šmídova a Šefčíkova. Kdo byly tyto dvě osoby?
V 19 století co řekli rodiče, děti bez výhrad plnili i když toho celý život litovali. Takovým byl i Václav Šefčík. Od roku 1945 kronikář města Unhoště.
Druhým byl Jaromír Šmíd učitel oba rodáci unhošťští. Byla to nerozlučná dvojice. Práci pro příští generaci dělali s láskou bez odměny. Založili „Vlastivědný kroužek při Melicharově městském muzeu“. Zajišťovali provoz muzea a od roku 1952 vydávali časopis.
„ Zprávy Melicharova městského muzea v Unhošti“ , tištěné na cyklostylu dvakrát ročně. Jejich práce byla velmi záslužná neboť zachytili mizející historické povědomosti obyvatel Unhoště. Díky jejich práci jsme mohli číst vzpomínky pamětníků popisující události z poloviny devatenáctého století. Tyto příspěvky jsou do dneška cenným zdrojem informací k poznání historie Unhoště a jeho okolí.
Dvojici Šefčíka a Šmída doplňoval Josef Příhoda, ředitel spořitelny v. v. V té době archivář města. Kreslil titulní listy ke zprávám. Při své archivářské práci přicházel na různé zajímavosti z našeho města, které publikoval v již zmíněném časopise.
Další záslužnou činností byly čtvrthodinky v rozhlase po drátě. Každý týden, už obyvatelé Unhoště čekali co nového uslyší. Ovšem nemohly být vysílaný živě, ale musely být přettáčeny, aby náhodou neřekli co by se soudruhům nelíbilo. Byla to jakási zpruha k jednotvárnému životu v totalitě. Činnost nahrávání obstarával Karel Prikner učitel. Škoda, že se nahrávání nedochovalo do dnešních dnů. Co přednášek uskutečnili v knihovně, ve školách, v domově důchodců, na vesnice jezdili. Vždy s velkým úspěchem. Dále si vymysleli a dali dohromady ze starých fotografii cyklus „Zmizelá Unhošť“. Byla to z diapozitivy hodně navštěvována, nejdříve přednáška sále staré radnice, potom v sále kina Viktoria, vždy bylo nabyto., že nebylo kam sednout. Naposledy bylo ve škole. Po sametové revoluci se nenašlo.
Stejskalová