Rod Bubeníčků
Naděžda Stejskalová
27.11.2015
Rod Bubeníčků na zámku v Unhošti
Rod Bubeníčků.
V roce 1995 pan Bubeníček přijel do Unhoště byl v muzeu, ale to jsme nevěděli, že přijel. Po delším čase jsme dostali knihu rodů Bubeníčků a ještě psal, že pošle druhý díl. Ten již nedošel.
Knihu jsme půjčili panu Ing. Papešovi, který dával dohromady brožůru o rodě Bubeníčků. Bohužel nebyla vrácena. Tím zde zbyly jen torza.
První Budeníček v Unhošti se jmenoval Josef Adalbert a se svou manželkou Magdalénou rozenou Dvořákovou, přišli do Unhoště z Vodolky (Odolená Voda) kde byl Josef Adalbert pravděpodobně správcem na panství, které patřilo řádu Tovaryšstva Ježišova (Jezuitům). O jeho manželce se tradovalo , že patří do rodu z něhož vyšel Antoním Dvořák, hudební skladatel, což se však nepodařilo dokázat.
Nejstarší unhošťský Bubeníček koupil statek, kterému se po majiteli, rakouském mobilizovaném důstojníkovi Fellnerovi z Feldeku říkalo Feldekovský. Patřilo k němu 50 ha úrodné půdy, něco lesa a dvůr s rozsáhlým hospodářstvím dva rybníky.
V něm se 19. listopadu 1800 narodil Jan Bubeníček. Vedle Jana měli manželé Bubeníčkovi ještě dva syny Karla a Čeńka.
Nejstarší Jan zdědil hospodářství v Unhošti. Byl osobou velmi váženou. V roce 1824 -26 byl radním, , purkmistrem v létech 1830 – 31, znovu od 29 května 1832 do 12.5 1948 a opět v létech 1850 – 1859. Jeho manželka Karolína rozená Tupantová zemřela 18. 8. 1860- Měli šest dětí:
Albertinu, Eduarda, Terezii, Jana, Dominika a Karla.
V kronice města je z míňka o tom, že 5. 8. 1833 navštíval Jana Bubeníčka francouský král Karel X. který žil v exilu v Praze. Jan Bubeníček zemřel 4.12. 1881.
Čeněk Bubeníček se narodil v Unhošti 4. prosince 1807, jeho kmotry byli Jan Urban, Jan Schürer, Alžběta Svážková.
Po bohaté historie rodu Bubeníčků do dnešního dnů zůstaly dvě stopy.
Čeněk nově postavil radnici v Unhošti (původní stav 2015). Dále vybudoval silnici Jenč, (Jeneč), Unhošť , Velká Dobrá.
V překrásném prostředí Šumavy na soutoku říčky Vydry a Křemelné stojí letovisko Čeňkova pila, býval to dřevařský závod a jedna z malých vodních elektrálen, kde je známé rekreační středisko, turistické, lyžařské a vodácké v jednom z nejkrásnějších koutů Čech. Nese jméno po svém zakladateli Čeňkovi Bubeníčkovi. Pražané znají hostinec u Bubeníčků v pražské Myslíkové ulici.
Obě tyto stopy nesou zlomek paměti na vzácného člověka, Čeňka (Vincence) Bubeníčka, vlastence kdy se nestávalo mnoho naděje na přežití českého národa, kdy byl ohrožen český jazyk, kdy českému národu hrozilo utonutí v moři německého nacionalismu. Byl jedním z těch, kteří národní snahy podporovali ekonomickým růstem, mecenáškou činností povzbuzováním seběvědomí utlačeného národa.
Vracím se však ke kořenům rodu.
M“ MME JEAN BUBENIČEK, 22 ALÉE DU HAMEAU FLEURI 78590 NOISY – LE- ROI FRANCE. Tel. /I/34-62-94-79.