První máj v roce 1914 v Kyškovicích

Naděžda Stejskalová

Za rakouské vlády nebyly první máje jako dnes. Hlídali to ze všech stran. Do našeho domu č. 5 se scházeli dělníci, aby společně pod praporem rudé barvy manifestovali.

První máj v roce 1914 v Kyškovicích.

Za rakouské vláda nebyly první máje jako dnes. Hlídali to ze všech stran. Do našeho domu č. 5  se scházeli dělníci, aby společně pod praporem rudé barvy  manifestovali.

Nejdříve přišel praporečník první byl Hakl přívozník, za něho později nastoupil  Bezucha. Děti se nesměly účastnit průvodu, ale  mně bylo už 14 let, tak jsem s nimi pochodovala do Roudnice  n/L., cestou jsme zpívali.  Na náměstí byly postaveny tribuny  odkud se řečníci předváděli, řečnili, slibovali, vše možné i nemožné. Kolem postávali policisté. Dávali pozor na řečníky, aby neřekli něco, co nesměli. Jinak hned proslov zakázali.

Před májovým večerem byl den úklidu. Kolem celého stavení, na dvorech se pilně uklízelo, smejčilo, kde jaká pavučina se odstranila, vše muselo zmizet. Večer jsme dávaly kolem stavení, haluze, větévky břízy těmi jsme zdobily vchody, okna,  ploty a vše kolem, aby čarodějnice neměly do domů, chlévů, chlívků přístup. Ještě to vše muselo být obsypáno pískem a uhrabáno, aby se ráno poznalo, že do domů čarodějnice nevstoupily.

My již jsme na čarodějnice nevěřili, ale ten zvyk jsme dodržovaly. Bylo to docela pěkné, když se o prvního máje ráno vstávalo. Vše bylo čisté a okrášlené zelení a pestrými fábory. Bylo to hned veselejší na světě.( V tu dobu ještě nebyla válka.)
 
                                                                                     Anna Malá- Čmejlová