1887 založen Sokol v Unhošti
Naděžda Stejskalová
21.2.2018
Jestlipak lidé z Unhoště, kteří donedávna navštěvovali „trhy“ převážně čínského zboží v Sokolovně, vědí něco o této budově. Co vědí o lidech, kteří si v této době dali slib udělat něco pro národní život ve městě. Bylo to v době byl-li vítězně dokončen pokus o záchranu národa, z daleka nebylo zaručeno jeho státní právo, ani jeho ekonomické zajištění. Snahy o nápravu se staly solí v očích Rakousko - uherské monarchie.
Jen s nevůlí povolovaly úřady spolky, které vznikaly jako houby po dešti Zvláště jim vadil Sokol, v kterém viděly základ českého vojska a ohnisko odporu proti habsburské říši.
Sokolská myšlenka se šířila jako požár. Jednoty vznikaly na území celého českého království. Brzy se k původnímu účelu, pečovat o tělesnou zdatnost národa přidaly další obory.
V Unhošti nebylo lehké prosadit sokolskou myšlenku. Pamětní listy k postupným výročím vzpomínají, že to byli Američtí Sokolové, kteří dali popud k založení jednoty v Unhošti. Prolomit maloměstskou ospalost, překonat nedůvěru a obavy nařčení ze zrady „ širší vlasti“ a „milovaného panovníka“, nebyl lehký úkol. O to obtížnější, že byla Unhošť sídlem okresního úřadu a jeho odborů, četnictva a poštovního úřadu. Působily i zbytky mentality kdysi germanizaci podléhající společnosti „lepších lidí“.
Konečně 16. června 1887 se dosáhlo dohody o založení tělovýchovné jednoty, pořádalo o schválení stanov a o povolení nosit stejnokroj. Brzy se stal Sokol střediskem všeho společenského života v městě.
Téměř všechny později samostatné, kulturní spolky měly základ v odborech Sokola. Divadelní ochotníci, pěvecký spolek, veřejná knihovna. Naučná i zábavná shromáždění, besedy, plesy, slavné maškarní „ šibřinky“ byly navštěvovány i nečleny Sokola Téměř všechny ostatní sportovní a tělocvičné oddíly a spolky vzešly ze sokolských základů.
Už v počátcích trápilo členy nevhodné prostředí hostinců, kde se cvičilo i schůzovalo. Myšlenka na vlastní stánek, byla dlouho pouhým snem. Až po dvaceti létech prošla jednota obdobím slávy i bídy Ustavil se „ dámský odbor“, začal cvičit dorost i žactvo. Unhošťští Sokolové se účastnili vrcholných slavností Sokolstva – sletů. Tím naléhavěji se jevila potřeba Sokolovny. Po celých dvacet let o to stavební odbor usiloval. Teprve roku 1907 byla sokolovna otevřena.
Kdyby mohla naše stařenka vyprávět? Sdílela osudy jednoty, města i národa. Byly doby, kdy byla surově vyrušena ze života, ke kterému byla určena. Pamatuje dvě války. V té první sloužila jako lazaret pro raněné vojáky rakouské armády. V druhé byla pro likvidovaný sokol ztracena.
V prvních poválečných létech zažila nový rozkvět, než přišel únorový mráz roku 1948.
Ti, kteří se trhali na řetězu na to těžce doplatili. Demonstrace proti totalitnímu režimu na XI. Sletu přinesla jejich aktérům dlouholeté pronásledování. Režim se snažil vytvořit z tělovýchovy“ převodovou páku“ pro své potřeby.
Sokolská tradice sletů a hromadních vystoupení pomohla státní propagandě. Kde byla myšlenka dobrovolnosti „SLET“.
Z přípravy spartakiád se stalo břemeno na krku státu i občanů. Přes to se nepodařilo úplně sokolskou myšlenku odstranit z myslí lidí.
Přišel listopad 1998 a naděje na obnovení Sokola v takové síle, kráse, jakým byl před rokem 1948. Že se to plně nedaří, není jen vina funkcionářů. Změnil se svět, změnila se i tělovýchova. Tam kde ideálem byla harmonie těla i ducha, nastoupila jen snaha po krásné postavě. Tam kde se pěstovalo zdravé soutěžení se dnes trénuje asijské bojové umění.
Na tělocvičné akademií byl zlomek lidí, kteří sokolovnou projdou při prodejních dnech, zkušenost ukazuje, že největší rozmach Sokolstvo zažilo v dobách, kdy národu bylo úzko. Za takových okolností je lépe se smířit s tím, že několik nadšenců rozdmychává plamem sokolské myšlenky. Vyšlehne z něho znovu pramen- Podaří se Sokolu vytvořit takový program, který zaujme i dnešní lidi. Věřme, že s těmi skalními, že ano.
Stejskalová - Pergl