Úryvek z novin Motorletu, rok 1968 - 1970.

Naděžda Stejskalová

1968 Waltrováci – JEN ÚRYVEK Z NOVIN MOTERLETU Waltrováci – jak říkají staří ze zvyku dodnes pracovníkům pražského Motorletu – vždy stáli v předních řadách bojů dělnické třídy.

Roky 1968 a 1969 jsou však výjimkou z této slavné tragice. I tomto závodě se našli mnozí, ať již to byli technici, úředníci nebo samotní dělníci, kteří podlehli halasení různých pravdivých živlů p „socialismus s lidskou tváří“ a nechali se svést vlastně k boji proti své straně, marxisticko -  leninskému učení – a tudiž   i  proti  sobě, dělnické třídě.

Začalo to odbory
Začalo to ani ne odbory samými jako spíš bojem pravičáků a odbory.  Heslo: odbory bez komunistů dostalo v závodě zelenou a zapůsobilo i při volbách do orgánů ROH. V podstatné míře bylo  splněno.  A tam, kde přece jen komunisté v  odborových  orgánech  zůstali, byli ještě  zpřízněni   s  pravičáky, byli zcela bez komunistů.

Pak už vše probíhalo jako na běžícím páse. Po odborech přišla  na  řadu  mládežnická   organizace a po jejím rozbití vznikla náhražka vedená tak zvanou radou SPM. (Svazem pracující mládeže). Která zvedla černý prapor k anarchismu. Organizovala nátlakové akce, vydávala rezoluce a provolání, vyvěšovala štvavé letáky, organizovala vstoupení exponentů pravice, štvala do stávek a rozněcovala nenávistný postoj k SSSR. Jejich hlavní činnosti bylo napadat  a  zesměšňovat  poctivé  komunisty, očerňovat jejich práci a přesvědčení.

V  zákulisí  tohoto  boje vznikl na závodě  přípravný výbor kan  v čele s ing, Stojaspalem, Vítkem, Zderadičkou, Kučerou, Pučovou a dalšími, dostávalo jsem jim podpory od některých členů KSČ především od Zábranského, který i na stránkách závodního časopis  vybízel k vstupu do KAN. Celozávodní výbor KSČ, vedený K. Kočím mlčel jen částečně, někteří jeho členové vynikali  vybranými pravičáckými názory a aktivitou. Mezi nimi nemožno jmenovat Ing. Pergla,  A. Berana. I samotného předsedu Kočího.

Tím se stalo, že čestní a zásadoví soudruzi byli od stranické práce izolování a jejich zdravé názory potlačeny. Nepotlačovali jenom místní pravičkám. Do závodu přicházela jedna návšěva za druhou. Smrkovský, Šik Goldstücker, Hermach Šimov,  Hübl, Brener, Kladiva, Někteří pracovníci ČSAV si zde podávali ruce a svou lacinou demagogii prohlubovalo desorientaci lidí jako nelegální  organizace přímo zakázán, jednali o tom, aby se pro příslušníky KAN  našlo uplatnění v různých orgánech podniku a společenských organizacích, aby prý „nezatrpkli“. Pravičáky byla zamořena i podniková rada pracujících, která ač zvolena nezákonně, po termínu vlády, stala se alespoň poradním orgánem  tehdejšího  ZV  ROH.
 
Protistranická  kampaň sílí.
 
Pan inženýr Pergl, člen  CV  KSČ a  inspirátor různých  krizových  situací, se stal jejím předsedou. V srpnu 1968 nechtěl zůstat jen malým českým člověkem. Díval se výš. Navázal úzký styk z   vysokoškolským  výborem KSČ a některými pravicově zaměřenými fakultami vysokých škol – a činnost pravičáků CV KSČ v Motorletu se od té doby plně řídí pokyny a informacemi „přátel socialismu s lidskou  tváří“ v  Deutsche  Welle a Svobodné Evropě. Jen razítko v jejich stranické legitimaci dává tušit, že tohle byli   někdy  dříve bývali komunisté nebo se za komunisty vydávali.

S  vyvolanou protisovětskou hysterii vzniká i velké množství různých resolucí a prohlášení. Jednou z nejznámějších je ta která vyzývá k odporu proti okupaci, vyhrožuje generální stávkou a je naplněna  proti  sovětskou  nenávistí, která někdy dostoupila vrcholu.

Ze závodu odcházejí kupy dopisů. Většinou se v nich hovoří „ jménem všech pracujících“. Ze závodu byl odstraněn symbol proletariátu – rudá hvězda. K  jeho svržení  CV  KSČ  neřekl ani slovo. Svědomím CV KSČ byl na závodě vytvořen i stávkový výbor byly tu i pokusy znemožňovat   výrobu  pro  hlavního odběratele jejich výrobků,- SSSR.

Pan  ing.  Jiří  Pergl dokonce přislíbil jednu z ilegálních srpnových vysílaček v podniku.   Jen zásahem  některých členů KSČ a ředitele Janáka byl tento záměr znemožněn. To však Perglovi nevadí. Po srpnových událostech v roce 1968  stoupá  po řebříčku pohybné slávy výš a výš. Nachází aktivní spolupracovníky, jako dr. Kupku, A. Berana a další. Vytváří se informační středisko, které chce řídit schůzky zástupců jednotlivých základních organizací závodu a zde jim podávat „zaručeně nejčerstvější  a nejpravdivější“ informace čerpané převážně z vysokých škol.

K nehoráznému postupu pravicových sil v CV KSČ n.p. Motorlet dochází vůči redaktoru sovětského listu Pravda, který chtěl navštívit závod a hovořit z členy CV KSČ. Celozávodní výbor si  kladl  podmínku,  že kdyby ke schůzce došlo, bude hovořit  pouze o dodávkách Sovětskému svazu, ale rezolutně odmítne jakoukoliv politickou otázku. Někteří jeho členové nechtěli se sovětským občanem mluvit vůbec. Roznítili proti  schůzce takovou kampaň, že sovětský žurnalista byl nucen odejít.

V podniku dál vystupují různé elementy, vyrábějí a odesílají se rezoluce, přijímají a rozšiřují  se  štvavá  provolání a  letáky o zrádcích národa. Když je však patrno, že se v závodě formuluje zdravý  proud  komunistů i  nestraníků celozávodní výbor,  celozávodní   výbor KSČ Celozávodní výbor si kladl podmínku. Že kdyby ke schůzce došlo, bude  hovořit  pouze o dodávkách do sovětskému svazu, ale rezolutně odmítne jakoukoliv politickoum otázku. Někteří jeho členové nechtějí se sovětským občanem mluvit  vůbec Rornítili  proti schůzce takovou kampaň,  ŽE SOVĚTSKÝ ŽURNALISTA  BYL NUCEN ODEJÍT.
 
V podniku dál vystupují různé elementy, vyrábějí a odesílají se rezoluce, přijímají a rozšiřují se štvavé provolání a letáky o zrádcích národa. Když je však patrno, že se v závodě formuje zdravý proud komunistů a nestraníků, celozávodní výbor KSČ .
Uschovává kartotéku členstva a další stranické materiály. Má jeden cíl lítice. Sem tam  ještě veřejně probleskla  urážlivá slova a hanlivé výroky, ale jejich síla a vliv stále slábnou úměrně s tím  jak prostí podvedení lidé poznávali pravdu v tom kdo a kam je chtěl  v doprovodu krásných  vlivných slov  zavést.
   
                             Jak dopadl ing. Jiří Pergl jsou už v předešlých článcích.