Sokolovna - Unhošť
Naděžda Stejskalová
12.10.2015
Již před válkou byla plánovaná přístavba sokolovny. Řikalo se , že Pavel Stádník seděl na penězích a proto se před válkou přístavba neuskutečnila. Druhá světová válka přístavbu oddálila.
Přístavba sokolovny v Unhošti - 1971 – 1978.
Při některé schůzi sokola jsem kdysi našla lístek, co se za komunistů v Sokole udělalo! Nikdo už nevěděl.
Zapomněli – co by byli po revoluci (1998) pronajimali kdyby nebyla za tohoto režimu sokolovna přistavěna.
Ano, takovým bláznem byl Karel Stejskal tajemník města První se středoškolským vzděláním „Obchodní akademie Beroun.“ Za jeho vlády bylo postaveno a opraveno mnoho objektů.
Již před válkou byla plánovaná přístavba sokolovny. Řikalo se , že Pavel Stádník seděl na penězích a proto se před válkou přístavba neuskutečnila. Druhá světová válka přístavbu oddálila.
Po osvobození v roce 1945 se cvičilo. Když přišla doba bálů konaly se zde bály. Když Ondřej Přerost podnikatel a Jiří Jiříčka zubař, muzikantům zaplatili, tancovalo se třeba do rána do 10 hodin.
Přišlo období po sletu a nastup komunistů vylučování a vyhazování ze sokola. Odnesl to i můj bratr Jaroslav Malý, byl na vojně u Černých baronů.
Pozdější, spojení se sportovním klubem Slovan a nové jméno Dynamo Unhošť. Dále se nic nedělo.
Přišel nový tajemník Karel Stejskal (jak se tenkrát volilo napíši jinde).
Trochu popíši. Sál nevelký ještě když se kolem sesedly garde dvěma řadami sál se zmenšil (s oblibou jsme tancovali kolem a občas šláply některé na nohy. ) V té době nebylo vhodné aby svobodná dívka šla sama na ples. Proto garde – dámy, také drbny.
Podmínky na občerstvení byly strašné. Zajímavé bylo,. že se zde nikdo nenakazil. Topilo se ve vysokých kamnech, kamna občas vybouchla. Suchý záchod na chodbě, plno vůně kolem, umýt ruce nemožné.
Dole malá místnost , kde se čepovalo pivo a také jedlo. Naproti místnost, to není snad správný název. Prostor kde byla halda uhlí. Sice zavedená voda, také vařič na kterém vojáci z Čeperky vařili minutky. Okénko kde jsem prodávala dorty, vařila kávu, samozřejmě něco sladkého prodávala pro dámy - griotku, kmínku atd. Pomáhala mi paní Paštiková a nevím už která žena myla nádobí. Kluci sportovci roznášeli pivo, nahoru na sál. Na konci vysypaly kapsy a většinou se vybralo patnát tisíc. V té době to bylo hodně peněz. Někdo z obsluhujících musel vyhrát prasečí hlavu k ránu se podával ovar s křenem, To byla veškerá odměna. (Obsluhoval také otec slavného hokejisty Pavla Patery.)
Když můj muž Karel Stejskal viděl ty podmínky. Pokusil se opatřit peníze na přístavbu v roce 1972. V roce 1973 dostal přislíbené Přístavba mohla být jen na stranu ke škole. Po této straně byla přistavena nářadovna, přísálí. Za jevištěm dole po celé šíři kotelna, sprchy, byt domovníka, který se měl starat o úklid a chod domu. Přístavbou za jevištěm vznikl velký prosto po celé šíři budovy, kde se schůzovalo a konaly se zde různá setkání. Po levé straně jeviště byla kychynka.
Stavba v akci Z. Peníze byly, ale nebyli brigádníci. Měl s tím strašné problémy. Kdo by byl ze soudruhu dělal zadarmo - nikdo. Vytloukal to vojáky z Čeperky. Velmi často jezdili vězni z Vinařic, velmi drazí byli dozorci. Velkými těžkostmi se stavba dokončila, půjčil kotel na stavbu družstevních domů v ulici Pionýrů. Zemřel dříve než mu kotel vrátili předseda už podlahu v sále nedokončil.. Měl jiné zájmy.
Sokolovna byla po roce 1989 vrácena sokolu. V roce 2012 živoří a kdyby neměli tuto přístavbu nevím co by pronajímali.
Po roce 1990 jsem v muzeu uskutečnila dvě sokolské výstavy.
Jíří Pergl napsal dva články do Listů z Unhošťska.
Pokud žila Mirka Šefčíková-Bobková. Setkávaly jsme se dvakrát do roka přijížděli –li také sokolky bydlící po celé republice. Mirka zemřela po její smrti se už nikdo nenašel, vše ustalo.
Naděžda Stejskalová - Malá