Jak se žilo na vesnici
Matěj Machata
1.12.2023
Se svým dědou povedu konverzaci na téma života na vesnici ve 20. Století. Budeme se bavit o různých zvycích (např. májka). I o obyčejném životě.
Dědo, často slýchám o 20. století a zajímá mě, jak se žilo zrovna u tebe v Lovčicích?
Hmm to je těžká otázka. Jinak se žilo na začátku a na konci.
Jak to bylo s prací?
Na začátku hlavně na poli, každý měl nějaké pole a z toho žili a přebytky prodávali na trzích. pole se obdělávala ručně. oralo se pluhem s koněm nebo krávou i obilí se sváželo krávmi. Později začala práce. Hlavně Brno nebo vetší města. Pracovali hlavně v továrnách. Děvčata chodila jako služky nebo kuchařky.
Jak to bylo se školou?
Na vesnici bylo málo dětí tak byly tzv. jednotřidky. V jedné třidě bylo více ročníku (dodnes v lovčících). Druhý stupeň a nahoru se jezdilo do Ždánic. Chodilo se pešky. Někdy bosky
Kam se chodilo za zábavou?
Na vesnicích se ctili tradice. Nejznámější, které přetrvávají až do dnes jsou hody. Chodili starky a starci oděni do svátečních krojů. Tancovalo se veselilo se primo na ulici. Stavěly se opentlované maje vysoké 20 metru. Večer v kulturním domě byla krojovaná taneční zábava. V Lovčicích se uplatňovalo ochotnické divadlo. Každý rok 2-3 kousky. Skoro všichni hráli. Kino nebylo. V “kulturáku” se promítalo v sobotu odpoledne. Většinou filmy z první republiky např. Vlasta Burian. Pak Vinnetou.
Dekuji za rozhovor.