JAK SE PRALO VE 20. STOLETÍ.
Naděžda Stejskalová
12.5.2016
Bylo 6. října 2014 poslouchám rozhlas dvojku, zkreslené povídání o praní prádla na valše. Začnu co v mé době (* 1925) měla mít každá nevěsta ve své výbavě. V prvé řadě, peřiny na dvě postele a povlečení. Dále to byl vál, váleček na nudle, atd. Dále necky, valcha, velký hrnec na vyváření bílého prádla a ohřívání vody, nádoba na máchání.
JAK SE PRALO VE 20. STOLETÍ.
Bylo 6. října 2014 poslouchám rozhlas dvojku, zkreslené povídání o praní prádla na valše.
Začnu co v mé době (* 1925) měla mít každá nevěsta ve své výbavě.
V prvé řadě, peřiny na dvě postele a povlečení. Dále to byl vál, váleček na nudle, atd. Dále necky, valcha, velký hrnec na vyváření bílého prádla a ohřívání vody, nádoba na máchání. Jak jsem zjitila nevěsty rozené koncem 19. století se většinou musely vdávat, ale jak to bylo z vaničkou na koupání dětí?
Moje sestra je o 9 ½ roku mladší a vaničku jsme neměli. Ta se narodila v Kouřimi 1934 v den když zavražděn král Alexandr. Zde už byl společný vodovod na schodišti, Pralo se v chodě bytu nebo na pavlači, nakonci pavlače byl suchý záchod pro dvě rodiny, kam se vylévala voda.
V roce 1936 byl otec přeložen do Prachatic. Bydleli jsme v prvním patře, vodovod byl v chodbě kde byl i splachovací záchod WC.
Pod úrovní dvora byly byty i prádelna. Rok 1936-38)
Po obsazení pohraničí a vyhnání Němci jsme skončili v Unhošti. Zde bylo bída o všechno. Po roce jsme dostaly domek ktetý postavila „Péče o mládež“ pro rodiny které byli vyhnáni z pohraničí.
Velmi dobře zamatuji, jak se zde pralo.
Byly jsme 4 děti, každý týden v sobotu jsme se koupali a převlékali do čistého. Nejprve se od studny nanosila voda do prádelního hrnce, ohřála a podle stáří jsme se postupně koupali v neckách, naposled rodiče. Okažitě do té vody maminka namočila prádlo. Ráno polila horkou vodou vymáchala a ručně vyždímala a namydlila, stočila do ruliček a roztříděné podle barvy nechalo do pondělí.
Ráno stával tatínek první zatopil ohřál mýdlovou vodu na předepírku, když jsme odešli do školy. Maminka do práce nechodila. (některé ženy se praním prádla živily) To už byly necky na dvou židlích. Bílé prádlo přelité ve vodě rozvařeným mýdlem, tu přišla valcha ke cti a maminka se dala do odepírání. První přišlo na řadu bílé prádlo na vyváření. Co bylo více špinavé kartáčovala.
Opět přišlo máchání v teplé vodě, ždímání. Výváření ve studené vodě s Radionem nezapomínat topit. Po vyvařenI opět přeprat na valše a zase máchat. Věškeré prádlo se pralo na valše dvakrát.dvakrát. To si neumíte představit když v Unhošti jsme měli jen dvě místnosti, přišli domů na oběd a tam pro páru nebylo vidět. Když konečně bylo vše vymácháno, ručně vyždímáno, máchalo se dvakrát. Jednou v teplé vodě , naposled ve studené. Konečně se věšelo.
V létě to bylo dobré, ale v zimě na půdě schlo prádlo několik dní, postupně se bralo do kuchyně, aby doschlo.
Velké kusy se složily a v koši nasily na mandle. (kde bývala největší drbárna, semlelo se kde co.) Další prádlo se žehlilo. Ještě za mne se žehličky ohřívaly na kamnech. Až později byly už žehličky elektrické.
Prát se naučila každá žena, ale na začátku si rozeprala prsty a to bolelo.
V roce 1946 jsem prala ještě na valše, to už začínaly být dostupné elektrické pračky které vyraběli (na černo) na Poldovce.) Měla jsem prádelnu na dvoře kde byl kotel na vyváření. Dlouho byly pračky bez ohřívání vody. Ždímat se muselo ručně.
Až v roce 1950 jsme se přestěhovaly do záložny kde byl můj muž úředníkem tam byla na dvoře společná prádelna, elektrická pračka Jeteska se ždímačkou, ale prádlo se muselo vyvářet v kotli a pod ním topit. Bylo to určité ulehčení.
Ještě dlouho prali lidé postaru. Moje sestra se v roce 1956 přistěhovala do Ostrova nad Ohří tam společné prádelny s betonovými vanami na máchání a velké bubnové pračky pod kterýmí se muselo topit.
Dnes si zapnete pračku a o nic se nestaráte jen prádlo pověsíte a někdo má i pračku se sušičkou. Lepší je když prádlo voní vzduchem Výborný je balkon, kam se dá prádlo pověsit.
nms