Romské rodiny
Naděžda Stejskalová
20.12.2015
Článek pojednává o stěhování cikánských rodin na území ČR
C I K Á N I.
Brzy po válce do Čech, ze Slovenska se začíná stěhovat mnoho cikánských rodin v několika vlnách. Velmi brzo přesvědčí placeni náboráři 600 až 1.000 obyvatel této etnické skupiny, jako zemi zaslíbenou. Nejprve obsazují pohraničí. Zabírají domy po vystěhovaných německých rodinách.
V roce 1947 je vykazováno na území Čech a Moravy 101.190 cikánů. Na Slovensku 84.638 osob. Vnímáno jako jediné východisko je stěhování za práci do Čech, hlavně při osídlování pohraničí severních Čech. Vláda rychlé osídlování podporovala. Ovšem řada Romů dále žila svým kočovným životem
Po padesátém roce, režim znovu se hodlá vypořádat s cikánským problémem. V říjnu 1958 schválil socialistický parlament zákon č. 74 přizpůsobením Romů k obrazu svému.
V roce 1959 byl soupis všech cikánů na kladenském okrese. Národní výbory dostaly příkazy vycházet jim všemožně vstříc. Aby mohli přejít k usedlému způsobu života. Cikánům hodně vadilo, že je povolávají na městský úřad, namáčejí prsty do barvy a odebírají legitimace. Za to je jim slibovaná práce a nové byty.
Myslím, že o práci na Kladně nebyla nouze, několik rodin bydlelo mezi Národní bankou a kostelem církve českoslovenké v ulici Stříbrného. Dům měl rovnoustřechu , rodiny v době léta žily na střeše. Večer obléhali vchod do banky. Nevím jak se tvářily prodavačky, které večer odnášely tržbu do banky, nikdy jsem neslyšela o nějakém přepadení.
Za několik let byly v Kladně postaveny první paneláky a obsazeny cikánskými rodinami. To už manžel byl zaměstnán na Okrese. Když jsem tam náhodou přišla slyšela jak úředníci „ šílí“. U cikánů nebyl problém, vytrhat parkety a uprostřed pokoje udělat ohníček.
To je stručné povídání o cikánech v padesátých a šedesátých létech na Kladně.
V roce 1962 můj muž přecházel jako ekonom do „Jednotného zemědělského družstva“ s ním přišel i nový předseda Juraj Boščák Jugoslávec.
Družstvo na tom bylo špatně. Měli družstvo povznést na mnohem vyšší úroveň. Při prvním setkání u nás doma si řekli, až dáme družstvo do pořádku a budeme muset odejít, odejdeme oba. Tomu jsem tenkrát nerozuměla ani nad tím neuvažovala. Došlo k tomu v roce 1970 kdy bylo družstvo v naprotém pořádku a odešli oba.
Za jejich působení v roce 1962 prochází „Jednotným zemědělským družstvem v Unhošti“ plno cikánských rodin. Vždy přijde jakýsi předvoj, muž zná velmi dobře jejich mentalitu, umí po nich mluvit. Vyptává se na celou rodinu, skoro vždy to je celý rod který přicházel do Čech.
Až konečně jeden vybral. Když jsem se ptala proč právě ten , řekl „mám dojem, že se tato rodina dá převychovat“. Žili už od roku 1945 v Jablonci n/Nisou. Kde pracovali.
Rodina byla početná asi 25-30 osob. Byli rozmístěni v domek po vystěhovaných sedlácích ( kulacích). Potřebovali nad sebou pádnou ruku a tou byl předseda JZD i ekonom, žádný přestupek jim neopouštěli.
V roce 1967 je přikročeno k stavbě 12 bytovek. Družstvo zaplatí družstevní podíl na každého člena 30 tisíc a pokud zůstane 10 let členem a bude v něm pracovat nemusí půjčku vracet. Nakonec se půjčka vyšplhala na 33 tisíc. Spláceli jsme měsíčně 107 Kč asi 35 let. Nevím kolik činila státní dotace. Stavba začala v roce 1967 a po roce 1968 se vše zdražovalo.
Přihlašují se čtyři rodiny této etnické skupiny, v té době už členové družstva. Dva byty staví pro družstvo. Kde se mají nájemníci v
bydlení střídat.Když byla hrubá stavba dokončena přihlásili dva bratři. Jeden byl zetěm předsedy MěstNV. Jak získali byty nevím, v práce na bytovkách se nepřetrhli.
Když jeden člen této etnické skupiny zjistil, že bude dobré si z naší stavby něco vypůjčit ( nenávratně). Vzdal se bytovky a postavil si na „Radlici“ vilku, což bylo nedaleko naší stavby.Když bylo dostavěno a hledal se seznam odpracovaných hodin – nebyl. Tak se rozdělily hodiny všem stejně.
V roce 1971 jsme se nastěhovali, nebyla kolaudace. Bude prý více času na dodělávky. Donutit potom někoho k práci bylo skoro nemožné. Vše se dodělávalo až po sametové revoluci v roce 1990. Konečně je dům jako nový.
Začátky v bydlení byly těžké. Několikrát vznikla rvačka dole v přízemí. Proč to nevím, jen jsem zakřikla z druhého patra, zmizeli v bytech. Na začátku došlo na kudly, ale dále ticho po pěšině. Ženy po sobě házely květníky, polévaly se horkou vodou. Trvalo několik let kdy se začínali uklidňovat. Zajímavé bylo, že jsem se jich nabála.
. Nejhorší bylo, vše odkládali na schodišti, to co nosili do chlévů, smradu a špíny plno. Schody jsem mýla já. Rozpis je nikdy nezajímal, neuměla jsem se hádat, raději mlčela a myla. Až se to také naučili.Občas se mi něco ztratilo, bylo zbytečné to hledat.
Dnes kdybych řekla, co vše se tu dělo, to bych se ze zlou potázala. Mají takovou výřečnost, že vás přesvědší, že to bylo všechno jinak. Raději zmlknete, dávno je v domě klid až skoro velký.
Děti se oženili, vdaly odstěhovali, nikdo si nevzal stejnou etnickou skupinu. Žiji zde mezi námi nejsou žádné problémy. Všichni jsou zaměstnáni, nebo podnikají. Synové se střídají v péči o svou 80 letou matku. Dcera zde nebydlí, navštevuje jí.
Na mého muže nedají dopustit. Co si myslel se povedlo.